COAF 2017 Staff


We’re proud to bring you this list of awesome and dedicated people staffing the second Colorado Anime Fest.

Convention Chair: Corey Wood

Vice Convention Chair: William Foss

 

Business Division

Business Director: Katie Lynn

Registration DH: James Wigton

Staff: Douglas Menke, Sean Breen, Teesha Prichard, Zachary Patterson, Ryan Skinner, Xandi Westergard, Christopher Daniel Jimenez, Jane Avallone, Kelly Wilson, Joe Menke

Vendors’ Hall DH: Emily Kringle            

Staff: Caitlin Allen, Spencer Cloutier, Zoraida Hayes, Tyra Hyman, Chanh Sayouth, Anthony Van Risseghem

Artists’ Alley DH: Jamie Judson

Staff: Cassie Alfaro      

 

Communications Division

Communications Director: A. Jinnie McManus

Assistant Division Director: Sam Taylor

Art and Production DH: Joey Maestas

Artist: Ryan Hodgson (Tasty Peach Studios)

Public Relations DH: Cay Fletcher

Staff: Mariona Gates, Tanya Perez

Press DH: Samantha Feldman

Staff: Thomas Osborn, Sabrina Marshall

Community Outreach DH:  Revae Jones

Industry DH: Ally Fields

Staff: Amber Feldman

Internal Media DHJoseph Dunn, Maris Kelley

Staff: William Hein, Kevin Lawley

Charity DH: Jackie Fixter

Staff: Logan McLaren

 

Guest Relations Division

Guest Relations Division Director: Lindsay Breen

Green Room DH: Alyssa Seiger

Staff: Angie Staffieri

Guests Liaison DH: Maya King

Guest Liaisons: Amber Feldman, Marcy LaRue, Steven Godbey, Kyle Brooks, Ben Bullock, Mario Orozco

 

Operations Division

Operations Division Director: Dominic Delisa

Convention Operations DH: Joel Berger

Staff: Colette Lyons, John Christison, Kristin Ormiston, Rebecca Friend, Joshua Figueroa, Sandra Berger, Richard W Donnelly Jr., Brittany June Ott

Convention Response Team DH:  Aric Jones

CRT Staff: Corey Becker, Tim Schneider, Scott Harrison, Carrington (Sean) Dale, Richard York, Forrest Fredell

Volunteers DH: Lenny Rubner

Staff: Carey Selko, Tommy Rubner

Logistics DH: James Kirkham

Staff: Rick Delisa, Joseph Montoya, Josh Sorensen

 

Programming Division

Programming Division Director: Greg Hines

Assistant Division Director: Xander Guzman

General Programming Staff: Pavel Bacovsky, Anthony Bagley, Meghan Bethards, Marlon Bennett, Chris Mauricio, Luna Shore, Victoria Strong, Jose Angel Torres, Shola York, Warumono

Main Events DH: Greg Crouse

Staff: Shawn Bailey, Chase Bortz, Rick Brown, Tiana Phillips-Marlar, Jessica Williams

Cultural Programming DH: Gil Asakawa

Staff: Alexis Berman

Video Room DH: Chris Klette

Staff: Patrick Carr, Michael Duncan, Tyler Harwood, Jelon McClarin, Cody Saxe

Tabletop Gaming DH: Jaqi Judson

Staff: Bryce Andersen, Joseph Bachman, Patrick Brownson, Juan Mercado, Shane Womboldt

Cosplay DH: Christina Haystead

Staff: Breanna Miracle, Katie Busch, Mai Fujimiya, Shannon Gurgens, Mark Haystead, Caroline Hofmann, Erik Powers

Manga Library DH: Lorien MacDonell

Staff: Kerry McCullough, Rachelle Payeur, Greg Matthew Pruett, Ernie Villarreal, Beth Elaine Warren

Maid Cafe Department Co-Heads:    Kirei Cosplay Café (Zane Rivlin, Renee Wood)

Staff: Emmalee Carrigan, Esperanza Coriz, Kai Hoff, Savannah McDonald, Olivia Miller

Video Gaming Room Department Co-Heads: Boss Stage Arcade & Anime | Arcadency (Mark Kraska, Kyle Le)

Staff: Meredith Dickerson, Bryan Cherry, Daniel Eason, Aaron King, Meg Kraska, Garrett Stewart, Ethan Yates

 

Staffing Relations

Chief of Staff: William Foss

Staff: Colleen Douglas, Devrrick Hawkins, Alexandra Barrera